Typy bazénů

Léto v plném proudu, rtuť teploměru se neodvratně blíží ke třicítkám a jen málokdo v tu chvíli nezatouží po vlastním zahradním bazénu. Pokud se rozhodnete splnit si toto přání, máte za sebou jen zlomek všeho, co vád od vysněného bazénu dělí. Přichází totiž nezbytný krok, kdy se musíte rozhodnout, jak by měl vlastně váš bazén vypadat. Při vybírání nejvhodnější varianty byste měli brát potaz hned několik parametrů a požadavků, které by měly být splněny.

Bazén pod širým nebem – výhody a nevýhody

Pokud jste se rozhodli obohatit svou zahradu o venkovní bazén, jistě jste si většinu výhod dokázali odvodit. Venkovní bazén nabízí možnost pohodlné rekreace, osvěžení za horkých dní a zejména děti si v něm užijí hodně zábavy. Kromě jasných plusů však nezapomeňte na několik drobných komplikací.  Pokud má být váš bazén v dobrém stavu, je třeba mu věnovat náležitou péči. Je třeba ho pravidelně čistit, na noc zakrývat, kontrolovat kvalitu vody. U některých druhů venkovních bazénů se při montáži nevyhnete úpravám terénu.

Úprava vody pro bazény

Pokud chcete zachovat kvalitní vodu po celou koupací sezónu, je nutné o ni takzvaně pečovat. V dnešní době existuje mnoho přípravků, které Vám práci usnadní. Čištění a úprava vody je možná například pomocí mechanických lapačů nečistot, pískové filtrace či bazénové chemie. Správná péče o vodu se Vám odvděčí čistou a hygienicky bezpečnou vodou pro Vaše vodní radovánky.

Typy venkovních bazénů – nadzemní, nebo zapuštěný?

Prvním důležitým rozhodnutím je výběr samotného typu bazénu. Pokud milujete ambiciózní projekty a toužíte po dokonalém doplňku vaší zahrady, ale zároveň i naprostém luxusu a maximálním pohodlí, vaše volba pravděpodobně padne na bazén zapuštěný. Příznivci velkého množství variant a méně náročné realizace naopak zřejmě sáhnout po nadzemních bazénech, které představují finančně dostupnější variantu.

Nadzemní bazén s pevnou konstrukcí

Nadzemní bazény

I když se na první pohled nadzemní bazény mohou zdát méně luxusní, opak je pravdou. Právě v této kategorii je totiž velice široká nabídka mnoha typů konstrukcí a materiálů, ze kterých je bazén vyroben. Proto si můžete „vyladit“ bazén přesně podle svých požadavků.

Nejlevnější a zároveň i nejjednodušší variantou jsou bazény nafukovací. Pokud máte děti a nevyžadujete výrazně dlouhou životnost bazénu, je pro vás ideální. Pořizovací cena je nízká, montáž snadná. Pokud upustíte od klasických nafukovacích brouzdališť, koukejte po třívrstvých bazénech s nafukovacím stabilizačním prstencem.  Při koupi nafukovacího bazénu však musíte počítat s nebezpečím protržení.

Poněkud stabilnější možností jsou bazény s plechovou nebo plastovou konstrukcí a vnitřkem z PVC. Ani zde se nevyhnete zimnímu rozebírání bazénu, má však pevné stěny a nemusíte se už tolik bát, že vám zahrádku zalije několik hektolitrů chlorované vody. Životnost tohoto typu se počítá na tři až pět let.

Zapuštěné bazény

V případě, že dáváte přednost maximálnímu začlenění bazénu do vaší zahrady, zvolte zapuštěný bazén. Milovníci luxusu budou muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy, výsledek ale stojí za to.

Mezi zapuštěné patří varianta celoplastového polypropylenového bazénu. Díky velkému množství tvarů se řadí mezi nejžádanější, je s ním však spojeno nutný zásah do terénu, betonování a zasazování, což zabere i měsíc, na koupání si tedy chvíli počkáme, bazén nám však vydrží i dvacet let.

Kopolymerové bazény jsou pro opravdu zuřivé vodní ďábly. Jsou vyrobeny z materiálu, u kterého se nemusíte bát, že dojde k jeho poškození, je navíc výrazně odolný vůči povětrnostním jevům, chladu a UV záření. Montáž zabere méně času než u jeho celoplastového kolegy.