Bakterie a enzymy v boji s jezírkovým kalem

Snad každý kutil a zahradník se jednou za čas potýká s problémem v podobě zakaleného jezírka. Příčin může být mnoho, od velkého počtu ryb až po selhávající filtraci. S rostoucím obsahem sedimentů, které se následně ukládají na dně vašeho jezírka, roste i množství živin a potencionální potravy pro řasy. Jak se tedy těchto řas zbavit? Mnoho uživatelů jezírek sáhne po levnější variantě, a tou je jezírkový vysavač, nebo přichází v úvahu ještě cílenější použití zmíněných bakterií a enzymů.

Některé nejmenované přípravky „s obsahem bakterií a enzymů“ tvrdí, že odstraní až 95% kalu na dně jezírka. Nebo další tvrzení, že jejich bakterie zvládnou čistění o 80% rychleji, než běžné konkurenční bakterie do jezírka. Takové nebo velmi podobné informace obsahují návody a letáky produktů s bakteriemi a enzymy k čistění zakalené vody. Následně byla provedena menší studie, které byly podrobeny tři přípravky na bakterie a enzymy. Celkem testování trvalo 147 dní. První den se do nádob podal 1,5 násobek běžné dávky, 50. den byla dávka zvýšena na 7,5 násobek a 89. den už byla dávka stonásobná, oproti běžné doporučené dávce. A jaký byl výsledek?? Všechny vzorky měly podobné složení všech látek jako náš referenční vzorek, kam se nepřidávala žádná látka. Dále se ukázalo stejné množství organických látek, stejná spotřeba kyslíku, stejná koncentrace fosforečnanů. Nakonec jsme změřili také výšku sedimentů, která by měla být podle výrobců zredukována až o 95%. S výškou sedimentu se za celou dobu nic nestalo.

Pátrali jsme tedy po příčině. Zdali vůbec výrobky bakterie a enzymy obsahují. Provedl se vzhledem k náročnosti pouze jednoduchý kultivační test na přítomnost bakterií. Prokázala se přítomnost kvasinek a plísní. Závěrem snad říct, někdy je lepší nepodlehnout kouzlu skvělé reklamy, ani tomu co se píše na etiketě. Naopak zapojení selského rozumu, je někdy to nejlepší řešení. Vsaďte na dobru filtrační techniku, menší počet ryb a osázejte jezírko, tak docílíte přirozeného čištění vody, bez sinic a řas.