Čištění a údržba bazénů

Pokud chcete, aby vám váš nový zahradní bazén sloužil co nejlépe a hlavně mnohem déle, nezanedbávejte nutnou péči o kvalitu vody a celkový stav bazénu. Pokud se bazén používá často, je každodenní čištění a údržba téměř samozřejmostí. Nejen že prodloužíte životnost bazénu, ale hlavně si výrazně zpříjemníte koupání a nemusíte se bát, že voda nebude vyhovovat hygienickým požadavkům.

Abyste si mohli užívat křišťálově čisté vody, měli byste se seznámit s několika základními zařízeními, které vám k tomuto cíli dopomohou. Největším pomocníkem je mechanická filtrace, která se postará o proudění vody a zamezí zanášení nečistot. U filtrací si můžete vybrat z více druhů – pískové, jež se hodí pro velké bazény nebo kartušové, která je finančně dostupnější, je ale určena pouze pro menší objem vody.

Pro záruku dokonale čisté vody je vhodné používat i chemické čištění. Tak zabráníte znečištění mikroorganismy a máte zaručenou dostatečnou hygienickou kvalitu, nemusíte se tedy bát řas nebo nepříjemných plísní. Na chemické čištění se nejčastěji používají chlorové tablety, které se vkládají do vody a postupně se rozpouští.

Nezapomínejte však ani na mechanické znečištění. Abyste předešli zanešení hladiny bazénu, pořiďte si síťku pro sběr nečistot, dále je vhodné bazén vždy na noc přikrýt speciální plachtou. Pokud si pořídíte plachtu solární, zajistí vám i rychlejší ohřev vody. Nečistoty usazené na dně se likvidují pomocí speciálních vodních vysavačů, které za pomoci proudu vody usazeniny odstraní.