Střechy

Střecha prý dělá dům. Stejně tak jako už děti v mateřských školách kreslí dům zásadně s červenou šikmou střechou. Střecha je opravdu nezbytnou součástí vašeho obydlí a zaslouží si kvalitní provedení i materiál. Vzhledem k naší zeměpisné šířce s velmi proměnlivým počasím, srážkami, sněhem i letním sluncem, je pro naši oblast nejtypičtější střecha šikmá. V jiných krajinách, kde je horko naopak vidíme druhý typ, rovnou střechu. Střechy mohou charakterizovat jednotlivá města nebo i celou zemi např. město bílých střech (Gjirokaster, Albánie) nebo město červených střech (Graz, Rakousko).

Základem šikmé střechy je krov (nosná konstrukce) a střešní krytina. Každá moderní firma by vám měla vyhotovit projekt ve 3D. Co se týče materiálů na střešní krytinu, můžete si vybírat z betonových nebo pálených tašek, vláknocementových nebo plechových materiálů, asfaltových pásů nebo PVC folií. Nejčastěji se na šikmé střechy používají betonové nebo pálené tašky, které u nás mají tradici. Vláknocementové se vyznačují vysokou odolností stejně tak jako asfaltové šindele a také výrazně sníží celkový rozpočet. 

Kromě konstrukčních prvků střechy na klíč, o kterých jsme si již zmiňovali, si můžete vybírat mnoho dalších doplňků, jako jsou střešní okna nebo světlovody, které rozjasní temná místa vašeho obydlí.