Druhy bazénů

Nafukovací bazény

Vaše děti touží po letním koupání a vám se nechce investovat statisíce do zapuštěného bazénu? Nebo jen milujete posezení u vody a nejbližší rekreační středisko je daleko? Ideální variantou pro vás je zahradní nafukovací bazén, který nabízí hned několik výhod, které dozajista oceníte.

Mezi nafukovací bazény můžeme zařadit i populární dětská brouzdaliště, která pořídíme už přibližně od stokoruny, a poslouží zejména nejmenším. Nízká hladina vody a nafukovací stěny zaručí relativní pohodlí, děti však stejně nenecháváme bez dozoru. Dětské bazénky tohoto typu vydrží pár let. Nafukovací bazény větších rozměrů už jsou výrazně kvalitnější a vlastnostmi se blíží modelům s pevnou stěnou.

Nafukovací bazén představuje nejlevnější variantu zahradních bazénu, což patří mezi jeho nesporné klady. Navíc je více než vhodný pro děti, díky jeho nafukovacím stěnám se nemusíte bát úrazů a dalších nebezpečí. Nafukovací bazény lze snadno vyfouknout a následně skladovat, montáž je mnohem snadnější než u modelů s pevnou konstrukcí. Pořizovací cena se pohybuje kolem dvou tisíců korun.

Pokud si pořídíte nafukovací venkovní bazén, musíte však počítat s vyšším rizikem protržení třívrstvého plastu. I když je velice odolný proti povětrnostním jevům nebo UV záření, bohužel je velice náchylný k mechanickému poškození. Proto je nutné počítat s nižší životností bazénu. Tu můžeme prodloužit zodpovědným čištěním a skladováním, bohužel si pro objemný balík vyfouklého bazénu musíme rezervovat docela dost místa.

Zahradní bazén

Bazén umístěný uvnitř domu u nás představuje stále ještě luxus, který si může dovolit jen málokdo. Oproti tomu zahradní bazény si vydobyly pevné místo na našich zahradách a je jich stále víc. Kdo by se nenechal zlákat výhodami a komfortem, který venkovní bazény v létě nabízí.

Kromě poměrně lákavé ceny se zahradní bazény chlubí ještě velkým množstvím rozdílných modelů, takže si každý může vybrat typ a konstrukci, který mu nejlépe vyhovuje. Pro rodiny s malými dětmi se nabízí nafukovací bazén, dále je tu bazén s pevnými plechovými nebo plastovými stěnami. Na zahradě se krásně vyjímají i zapuštěné bazény, které lze navíc zastřešit, takže lépe odolají nepřízni počasí.

Nevýhodou venkovních bazénů je omezená možnost jejich používání, což pro mnohé z nás nepředstavuje zas až takový problém. Je zkrátka nutné bazén na zimu uložit, aby nedošlo k jeho poškození. Vodních radovánek si tak můžete užívat pouze v létě. Jistou možnost představuje právě zastřešení venkovních zapuštěných bazénů, problém však neřeší úplně a ušetří vám pouze práci s demontáží.

S odolností materiálu stěn bazénu proti poškození roste i jeho cena a životnost dobře si tedy rozmyslete, co od bazénu očekáváte. Montované venkovní bazény s pláštěm z plechu není třeba na zimu rozebírat, pouze vypouštět, šetří tedy váš čas, ovšem zabírají plochu zahrady i v zimě. Pokud jste se rozhodli pro plastový zapuštěný bazén, musíte počítat se složitou montáží a terénními úpravami zahrady.