Výběr koberce

Ještě pro naše prababičky a babičky byly koberce v domácnosti velkým luxusem, který si jejich rodiny mohly často dovolit pořídit pouze do „parádního“ pokoje. S rozvojem syntetických materiálů se koberce ve 20. století staly dostupnější a dnes se jedná vyloženě o módní trend a důležitý doplněk bydlení. A jak si vybrat koberec abyste s ním byli spokojeni a dlouho vám sloužil?

Především je nutné se zamyslet, zda koberec v dané místnosti bude mít převážně dekorační účel nebo bude hojně využíván například na hraní nebo vystaven intenzivnímu ošlapu.

Podle toho vybíráme materiálSyntetické materiály bývají obvykle odolnější a jejich vlákna pružnější, také se z nich lépe odstraňují nečistoty a jsou stálobarevné. Jsou finančně dostupnější, než koberce z přírodních vláken a možnosti vzorů a barev na nich jsou neomezené. Takové koberce se nejvíce hodí například do obývacích a dětských pokojů a vyrábí se jako kusové i celoplošné.

Koberce z přírodních vláken mají zpravidla mnohem vyšší pořizovací cenu než syntetické. Je to dáno náročností zpracování přírodního materiálu a také samozřejmě delší dobou „výroby“. Hodí se spíše jako solitéry a dominantní prvky interiéru. Jejich odolnost vůči ošlapu se liší, překvapivě nejlepší vlastnosti v této oblasti mají koberce vlněné, které obsahují velké množství tuku a díky tomu jsou pružné. Nevýhodou u všech koberců z přírodních materiálů je náročná údržba. Pokud na ušpiněný vlněný koberec použijeme mýdlo nebo prací prostředek, odmastíme ho a tím se zhorší pružnost vlákna.

Koberec je také významným estetickým prvkem interiéru. Při jeho pořizování je dobré dbát na to, aby zapadl do koncepce celé místnosti. Pokud si nejste jisti svým citem pro sladění barvy koberce a nábytku, je dobré volit nějakou neutrální barvu. Jestliže nábytek v místnosti je ze stejné série a zdi vymalované jemnými barvami, pak můžeme při výběru koberce popustit uzdu fantazii a vybrat koberec výrazně barevný nebo s dominantním vzorem. Pokud jste milovníky eklektického prostředí a každý kus nábytku je osobitý solitér, pak je vhodnější vybrat koberec s tlumenějším vzorem, aby pokoj nepůsobil příliš divokým dojmem.

Koberec má také schopnost opticky změnit dispozice místnosti. Obecně platí, že světlé barvy a malé vzory místnost opticky zvětší, tmavé barvy s velkým vzorem ji naopak zmenší. Běhoun může místnost prodloužit, koberec čtvercový či kulatý naopak rozšířit.

Ať už máte představu o koberci do bytu jakoukoli, dopřejte si pro jeho výběr dostatek času a pamatujte, že ani sebehezčí fotky na internetu vám neukážou skutečnou tvář koberce tak, jako návštěva kamenné prodejny, kde si můžete koberec osahat.