Jak ohřívat a udržovat teplou vodu v bazénu?

Léto u bazénu

Koupání neodmyslitelně patří k létu. Bazény se proto objevují na čím dál větším počtu českých zahrad a koupou se v nich rádi velcí i malí. Ale když méně svítí slunce nebo je chladnější léto, je občas těžké udržet vodu dostatečně teplou. A tak se může stát, že se koupací sezóna ve skutečnosti scvrkne na pouhých pár dní. Proto je vhodné včas začít myslet na to, jak si lze vodu ohřát nebo jak ji udržet teplou co nejdéle.

Tepelná čerpadla

Jednou z nejčastějších metod, jak si ohřívat vodu v bazénu, je pořízení si tepelného čerpadla. Tepelná čerpadla k bazénu nejsou tak nákladná jako tepelná čerpadla pro ohřev vody v domácnosti a fungují velmi levně. Jejich princip tkví v tom, že odebírají teplo z okolního vzduchu a přenášejí ho do vody v bazénu. Čím výkonnější čerpadlo si pořídíte, tím rychleji vám bude schopné vodu ohřát.

Tepelná čerpadla patří k jedné z nejefektivnějších metod, jak hřát vodu v bazénu. Fungují za každého počasí a dokážou koupací sezónu prodloužit od jara až do pozdního podzimu.

Solární ohřev

Solární panely jsou dalším populárním způsobem ohřevu vody v bazénu. Solární ohřev využívá sluneční energii a toto teplo pak převádí do vody v bazénu. Solární panely se většinou instalují do co největší blízkosti bazénu, obvykle se napojují na bazénovou filtraci a jejich fungování je díky tomu téměř zdarma. Pořizovací cena je nižší než u tepelného čerpadla, ale nevýhodou je, že fungují jen za slunečního svitu – tedy maximálně pár hodin denně. Plus je musíte nainstalovat na takové místo, kam co nejdéle a nejpříměji svítí slunce a kde není žádné stínění. Vodu v bazénu dokážou ohřát v průměru o 6 stupňů Celsia.

Elektrické topení

Elektrické topení je dalším jednoduchým způsobem ohřevu vody v bazénu. Zajímavé na něm je, že ohřívá vodu přímo v bazénu. Ale jeho značnou nevýhodou je, že si bere energii přímo z elektrické sítě, takže tento způsob ohřevu vody v bazénu je sice účinný, ale dost drahý.

Výměníky tepla

Existují také speciální výměníky tepla, které se instalují mezi filtraci bazénu a topný systém. Voda se čerpá do výměníků tepla, kde se ohřívá a následně se vrací zpět do bazénu.

Solární plachta a střecha

Výhodným způsobem, jak si ohřátou vodu udržet teplou co nejdéle, je zakoupení solární plachty na bazén. Ta zabraňuje nadměrným únikům tepla, zároveň dokáže pohlcovat sluneční energii a tím i přihřívat hladinu bazénu a nakonec brání i padání nečistot do bazénu.

Případně je výhodné pořídit si nějaký typ zastřešení bazénu, což je také velmi efektivní metodou, jak si vodu udržet co nejdéle teplou.

Přečtěte si také jak na Venkovní bazény nebo jaké jsou Typy bazénů.

Fotografie