Vyberte nejlepší bazén pro děti

Léto a koupání

Bazén a koupání jsou neodmyslitelnými součástmi letních prázdnin. Užívají si je malí i velcí, děti, dospělí i staří. Zvlášť ve velkých vedrech jsou bazény skvělou příležitostí, jak se nejen ochladit, ale i užít si plno zábavy. Ale zatímco dospělí při výběru bazénu hledí zejména na hloubku, velikost a nadstavbové systémy (například protiproud), tak při výbeu bazénu pro děti byste měli zvážit úplně jiné faktory. A na mysli byste měli vždy mít zejména bezpečnost vašich potomků.

Ideální místo

Pro děti je důležité, aby byl bazén postaven na bezpečném místě a děti v něm měly pocit jistoty. Plus aby v něm mohly plavat a dovádět bez zvýšeného rizika úrazů. Při výběru místa pro bazén, v němž se budou koupat i děti (nebo možná převážně děti) je proto důležité zvolit nejen rovnou a pevnou plochu, dostatečně vzdálenou od stromů nebo jiných potencionálních překážek – ale bazén by měl být v dohledné vzdálenosti dospělých. Tedy například poblíž pergoly, altánu či jiného místa, kde budete moci pohodlně sedět a na dálku dozorovat koupající se děti.

Velikost a tvar

Dalo by se říct, že z pohledu dětí na velikosti ani tvaru bazénu nezáleží. V podstatě jim stačí dešťová louže, v níž si užijí ohromnou zábavu. Proto je volba na rodičích. Pokud chcete vyloženě bazén jen pro děti, tak je vhodné koupit nafukovací kruh nebo ovál o malé hloubce. Vyrábějí se bazény o výšce okolo půl metru, které jsou pro menší děti ideální. Pokud máte starší děti nebo se chcete namočit i vy, měli byste uvažovat o bazénu s hloubkou nejméně jeden metr. Pakliže budete bazén kopat a nikoliv kupovat nadzemní, můžete toto dilema vyřešit poměrně elegantně – udělejte jednu část mělčí, aby v  ní děti stačily, zatímco zbytek bazénu bude dostatečně hluboký na plavání.

Materiál

Bazény se vyrábějí z různých typů materiálů a v různé kvalitě. Na tuto otázku se zaměřte především – pokud totiž plánujete zachovat bazén co nejdéle, měl by být z kvalitního materiálu, který vydrží. Pokud máte například kočku, není úplně nejlepší možností sáhnout po nafukovacícm bazénu.

Obecně se ale pro děti spíš hodí nafukovací bazény, které mají měkké stěny, jež dětem při nárazu neublíží. Trvalejší jsou bazény z PVC a úplnou špičkou jsou bazény z tvrzeného plastu (ty jsou nejdražší, ale nejodolnější).

Okolí bazénu

S ohledem na děti byste se měli zaměřit nejen na typ, hloubku a materiál bazénu, ale i na jeho bezprostřední okolí. Nemůžete mít děti na očích neustále, takže se může stát, že v nestřeženém okamžiku skočí do vody a mohlo by dojít k tragédii. Proto je u malých dětí výhodné postavit kolem bazénu plůtek. Ten by měl být tak vysoký, aby ho nemohly snadno překonat. U klasického bazénu se vyplatí nejen plot, ale skvělá je i posuvná střecha na bazén – když je bazén zakrytý, je dítě v bezpečí.

Přečtěte si také Jak ohřívat a udržovat teplou vodu v bazénu? nebo Nafukovací bazény.

Fotografie