Jak zakrýt bazén a uchovat vodu v čistotě

Běžná plachta

Bazén můžete zakrýt teoreticky čímkoliv. Stačí mít po ruce plachtu o vhodné velikosti, jíž bazén překryjete. Pokud se jedná o úplně obyčejnou plachtu, tak ji na okrajích zatížíte například cihlami a je to. Sice jde o prosté, ale levné a efektivní řešení, které vodu ochrání proti nečistotám.

Profi plachta

O dost profesionálnějším řešením je pořídit si na bazén plachtu, která je na něj určena. Taková zakrývací plachta je velmi odolná, plave na hladině vody a nemůže se stát, že by přes ni pronikly nečistoty nebo se „rozdrolila“ do vody. Takováto plachta se velmi často používá k zazimování bazénu, protože odolá mrazu. A vodu v bazénu ochrání od podzimu až do jara, kdy ho začnete odzimovávat.

Solární plachta

Asi nejlepším řešením mezi plachtami na bazén je solární plachta. Jedná se o vynález, který využívá vlastnosti bublinkové fólie. Na spodní straně jsou tyto bublinky, takže plachtu můžete volně položit na povrch bazénu a ona se nepotopí. Velikosti solárních plachet se prodávají podle typizovaných velikostí bazénů, případně si plachtu doma oříznete podle tvaru svého bazénu. Její hlavní předností je, že nejen ochrání vodu před nečistotami, ale dokáže i efektivněji ohřívat její povrch. Je solární, takže absorbuje teplo ze slunce a dokáže ho předávat vodě. Teplotu vody sice moc nezvýší, ale pomáhá udržovat ji a bazén díky ní o tolik nevychladne ani v horším počasí.

Střecha na bazén

Na vyšší úroveň ochrany se dostanete s použitím zastřešení na bazén. Ale to už není tak snadné řešení. Obvykle instalaci střechy nezvládnete sami a musíte si na pomoc povolat profesionály. Střecha na bazén je také výrazně dražší než plachta – a čím větší nebo vyšší takové zastřešení je, tím víc vás bude stát. Jeho výhody jsou ale nesporné – dokonale ochrání i velký bazén, mnohem lépe pomáhá udržovat teplotu vody a má de facto podobné vlastnosti jako skleník. Takže vám pomůže i prodloužit si koupací sezónu. A když je venku nevlídně, můžete nechat střechu částečně zavřenou a užívat si koupání, i když třeba zrovna prší.

Přikrytí bazénu nepodceňte

Někomu připadá zbytečné bazén jakkoliv zakrývat. Spadané nečistoty vyloví sítem, ty ze dna zlikviduje vysavačem. Ale časem může zjistit, že na stěnách bazénu se tvoří řasy. A to i když se snaží dávkovat chemii přesně podle potřeb bazénu. Důvodem může být právě to, že bazén není nikdy zakrytý, takže letní slunce způsobuje nadměrný růst řas. Ty je nejlepší zlikvidovat chemickou cestou, takzvaným šokem, a pak dalšímu vzniku řas předcházet buď pravidelným zakrýváním, nebo zvýšením dávek chlóru a úpravou pH vody.

Přečtěte si také Zastřešení bazénů nebo Vyberte nejlepší bazén pro děti

Fotografie