Kdy je nejlepší čas na stavbu bazénu?

Na podzim beton

Nadzemní bazén si můžete koupit a postavit kdykoliv. Je to rychlé, levné a nevadí mu žádný druh počasí. Pokud jste se ale rozhodli investovat do zapuštěného bazénu, nebude to ani levné ani rychlé. A pokud byste se příští léto už chtěli koupat, je ideální začít s tím právě na podzim. Proč? Protože teď je nejlepší čas, kdy si můžete objednat stavební firmu, nechat si provést výkop a v něm pak dělníci vytvoří (zpravidla) ocelovou konstrukci, kterou zalijí betonem. Často se k tomu používá i ztracené bednění, takže práce je za pár dní hotová. Okolní půda si pak může až do jara klidně sesedat, rozježděné okolí zase zaroste trávou a beton řádně promrzne a s příchodem jara je připraven na dokončovací práce.

Pokračování po zimě

Máte už na podzim vykopáno a vybetonováno? To je skvělé, protože bazén vás díky tomu bude stát méně. Nebo aspoň pocitově. Jednu část prací totiž zaplatíte už na podzim a zbytek až na jaře, takže na bazén můžete v klidu došetřit.

Jakmile skončí mrazy, může se začít s usazováním zapuštěného bazénu. To nejspíš nezvládnete sami, takže je opět potřeba zavolat si na pomoc odbornou firmu. Tvar bazénu už byste měli mít předvybraný od podzimu, ale dobrou zprávou je, že v současné době jde zrealizovat téměř cokoliv. Nemusíte se tak spokojit s obyčejným obdélníkem nebo oválem. Váš bazén může být i hodně abstraktní.

Stavební úřad

Stavíte-li na zahradě zapuštěný bazén, neměli byste u toho zapomínat ani na byrokracii. Pokud totiž váš zapuštěný bazén přesáhne plochu 16 metrů čtverečních, budete k tomu potřebovat posvěcení od stavebního úřadu, a to ve formě stavebního povolení. Je potřeba zajít na stavební úřad ještě před započetím výkopových prací. Ale pokud si kompletní práci objednáváte od specializované firmy, je možné, že to právě firma zařídí za vás a vy už na úřad nebudete muset.

Betonový bazén

Možná si vzpomínáte na doby, kdy se bazény stavěly jen z betonu. Vykopala se jáma příslušných rozměrů, vybetonovala se kolem dokola včetně dna, pak se natřela nebo obložila a napustila vodou. A měli jste bazén. V minulosti jiná řešení neexistovala, ale dnes tohle dělá málokdo. Betonový bazén vám totiž může přidělat hodně starostí. Vyvařované fólie používané na moderní bazény mají mnohem lepší vlastnosti, dlouhou životnost, s jejich pomocí se bazény staví mnohem rychleji a není potřeba stěny bazénu obkládat, jak tomu je obvykle u betonových bazénů.

Přečtěte si také Bazény se slanou vodou jsou čím dál populárnější nebo Kartušová VS písková filtrace. Kterou si vybrat?

Fotografie