Kartušová VS písková filtrace. Kterou si vybrat?

Kartušová filtrace

Podívejme se podrobněji na to, co je to ta kartušová filtrace. Jedná se o typ filtrace, kdy je v plastovém válci umístěn papírový válec. Ten se otáčí a zachytávají se na něm nečistoty nasávané s proudem vody z bazénu, přičemž voda bez nečistot se vzápětí zase vrací do bazénu. Princip je tedy snadný a pořizovací cena velmi nízká.

Nevýhodou je, že nečistoty na této kartuši zůstávají. A tak ji musíte nejméně jednou (ale možná i několikrát) týdně otevřít, papírový válec vyndat a proudem vody ho očistit. Pak ho vložíte zpět a filtrujete dál. Ale bohužel, miniaturní nečistoty kartuš zachytit nedokáže, ty v bazénu zůstávají.

Písková filtrace

Na jiném principu funguje písková filtrace. Jak už z jejího jména plyne, nenajdete v jejích útrobách žádnou papírovou kartuš, nýbrž písek. Není to ale běžný písek, který se nachází třeba v dětském pískovišti. Jedná se o speciální, velmi jemný píseček, který nasypete do nádoby filtrace, připojíte hadice a voda z bazénu pak protéká skrze písek. Písek se do bazénu nedostává a voda teče zpět zbavená všech nečistot – ty ulpívají v písku. Výhodou je, že písek pohltí i mnohem menší nečistoty, takže voda v bazénu se skutečně čistí. Navíc na tuto filtraci můžete snadno připojit i vysavač na bazén.

Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. A pokud vám bazén zezelená a vy se ho snažíte zbavit řas s pomocí filtrování, může být písek nakonec tak znečištěný, že ho budete muset vysypat a nasypat do filtrace jiný. Jinak písek vydrží nejméně po jednu koupací sezónu – a většině lidí i mnohem déle (jelikož filtrace má obvykle velmi šikovnou funkci praní písku, která ho zbaví nečistot, jež se s pomocí připojené hadice doslova vylijí pryč).

Komu se která vyplatí?

Obecně platí, že písková filtrace je výkonnější, vychytá z vody více nečistot a lépe vyčistí větší bazény. Pokud máte jen malý bazén, teoreticky vám bude kartušová filtrace stačit. Ale klasické nadzemní bazény s kovovou konstrukcí už vyžadují spíše pískovou filtraci, protože kartušová bude mít problém udržet je v čistotě.

Většina majitelů bazénů, kteří začínali s kartušovou filtrací, po čase přešla k filtraci pískové. A byli s ní mnohem spokojenější, protože ten rozdíl je obrovský. Musíte do pískové sice něco investovat, ale investice se vám brzy vrátí, protože voda v bazénu bude dokonale čistá. A to je důvod, proč si filtraci pořizujeme.

Přečtěte si také Bazény se slanou vodou jsou čím dál populárnější nebo Nafukovací nebo jen nadzemní bazén?

Fotografie