Bazény s protiproudem – pro koho se hodí?

Co je protiproud?

Rádi plavete, ale váš bazén k tomu není příliš uzpůsobený? Pořád se musíte otáčet sem a tam a připadáte si už trochu jako rybka v akváriu? V tom případě by pro vás mohl být ideálním řešením právě protiproud. Jedná se o speciální zařízení, které zapříčiní, že jinak klidná voda ve vašem bazénu začne proudit. Proud je natolik silný, že připomíná ten v řece. Neboli můžete v něm plavat, respektive plavat proti němu. A plavete neustále, a to aniž byste se pohnuli z místa. Takže si dokonale zaplavete a bude vám k tomu stačit i váš bazén.

Zakoupení protiproudu

Budujete-li teprve bazén, můžete si ho nechat postavit již s protiproudem. Ten totiž můžete využívat, jen když budete chtít, takže se nemusíte bát, že by vám voda proudila neustále. Pakliže už máte bazén funkční, není problém do něj protiproud nainstalovat. Běžně se prodávají v prodejnách s bazény a můžete si vybrat takový, který bude nejvíc vyhovovat vašim potřebám. Stejně jako si můžete vybrat, jestli si zakoupíte už celou sadu, nebo si ho koupít nadvakrát – nejprve takzvanou předmontážní sadu, která patří do stěny bazénu, a teprve potom samotné čerpadlo dle vašeho výběru.

Odborná instalace

Teoreticky si protiproud zvládnete do bazénu nainstalovat sami. Běžnější ale je, že si na tuto činnost lidé pozvou odborníka nebo firmu zabývající se bazény. Nemusí to totiž být až tak snadné. Nejprve je potřeba vzít již zmiňovanou předmontážní sadu, která se zpravidla skládá z dílů určených k zabudování do stěny bazénu. Jde o speciální kulové ventily a k nim přináležející rozvodnu určenou na následné ovládání protiproudu. Trysky jsou většinou různě nastavitelné a mají často možnost přisávání vzduchu a jeho regulaci.

Druhou částí je čerpadlo, které pak „žene“ vodu tak, aby vytvářela protiproud. Čerpadla mají různý příkon, takže si podle svých preferencí můžete zvolit výkonnější nebo slabší. Toto čerpadlo musíte umístit pod úroveň hladiny, a to do speciální šachty, nikoliv do samotného bazénu.

Zábava pro malé i velké

Ačkoliv je hlavním cílem protiproudu to, abyste si dobře zaplavali i v menším bazénu, řada lidí si s ním užije mnohem víc zábavy. Nechat se unášet proudem totiž má také své kouzlo. Stejně jako potápění se při spuštěném protiproudu. Náramná zábava je to také pro děti, které se také snaží plavat proti proudu, nadšeně se jím nechávají strhnout a v bazénu si užijí spoustu legrace.

Přečtěte si také Jak ohřívat a udržovat teplou vodu v bazénu? nebo Vyberte nejlepší bazén pro děti

Fotografie