Nafukovací nebo jen nadzemní bazén?

Nadzemní klasika

Zakopaný bazén je luxusnější a dává vám mnohem více možností vyžití. Nicméně, jeho cena se obvykle pohybuje v desítkách až stovkách tisíc korun. A tak na něj má jen málokdo. Proto ti, kteří si přejí mít bazén, ale nemají tolik peněz, dávají přednost nadzemnímu. Ten má řadu výhod. Koupíte ho v krabici a za pár minut je postavený. Připojíte k němu téměř jakýkoliv typ filtrace. Napustíte ho velmi rychle, protože není tak velký jako zakopaný. Snadněji se udržuje, spotřebujete do něj méně bazénové chemie. A pokud máte malé děti, můžete být v klidu, protože dítě do něj při neopatrné chůzi kolem nespadne.

Nafukovací nadzemní bazén

Druhým typem nadzemního bazénu je ten nafukovací. Zpravidla se nenafukuje celý, nýbrž stačí nafouknout jeho nejvrchnější část, která tvoří kruh kolem celého bazénu. Výhodou tohoto bazénu je, že nepotřebuje žádnou kovovou konstrukci, drží tvar díky napuštěné vodě a vrchnímu kruhu. Je tedy na instalaci mnohem snazší a například pro malé děti je mnohem bezpečnější, protože nemá žádné tvrdé hrany. A co víc, tento typ bývá výrazně levnější než klasický nadzemní bazén, protože je to zkrátka jen bazénová fólie.

Pozor na protržení

U nadzemního bazénu hrozí více než u zakopaného, že dojde k jeho protržení. A to bývá nevratné. Pokud máte například kočku nebo dovádivého velkého psa, není nadzemní bazén nejlepší variantou. A pokud na něm trváte, pořiďte si ten s kovovou konstrukcí, nikoliv nafukovací.

V zimě je také třeba myslet na to, že právě nafukovací bazén potřebuje zvýšenou péči – neboli musíte ho uklidit. Klasický nadzemní bazén s pevnou konstrukcí teoreticky můžete nechat stát na místě a postačí jen správně ho zazimovat a nechat částečně napuštěný.

Pro děti i luxusní verze

Když se řekne nadzemní bazén, většina z nás si rázem představí to „cachtátko“ vhodné leda tak pro zábavu dětí o letních prázdninách. A skutečně, většina nadzemních bazénů má v průměru do 3,5 metru a jejich hloubka nebývá větší než jeden metr. Děti si v nich užijí, rodiče je mají pod dozorem a dospěláci se leda tak mohou smočit a osvěžit v horkých letních dnech.

Ale ne všechny nadzemní bazény jsou takto malé. Seženete i poměrně velké nadzemní bazény s masivní konstrukcí, které se svou velikostí a hloubkou mohou směle měřit s klasickými zakopanými bazény. Investice do nich už bude větší, ale pořád jsou výrazně levnější než ty zapuštěné. A v nich si na své přijdou malí i velcí.

Přečtěte si také Bazény se slanou vodou jsou čím dál populárnější nebo Jak zakrýt bazén a uchovat vodu v čistotě.

Fotografie