Nadzemní bazény, Nafukovací bazény

Jak připravit zahradní stroje na zimu?

Léto už je za námi a zima se blíží. Jak na ní připravit i zahradní stroje, jakou jsou naši věrní pomocníci zahradní sekačky a motorové pily...

Jak pohodlně zavlažovat zahradu

Nejen pro lidi jsou panující horké dny utrpením. Naši péči vyžaduje i zahrada, z které se bez pravidelné závlahy může v těchto úmorných vedrech stát suchá jihoamerická step. Naštěstí existuje mnoho způsobů jak...

Jak na rizikové kácení stromů v Brně

Pokud je nutné pokácet stromy v rizikovém terénu, vždy se vyplatí oslovit pro tuto práci odborníky. Jedná se většinou o kácení a prořezávání stromů v nepřístupném terénu a v blízkosti budov...

Jak jednoduše docílit lepší úrody na každé zahrádce

Kvalita půdy se nejvíce projeví na úrodě. To ví každý pěstitel. Nejproblematičtější jsou snad pozemky s velmi jílovitou nebo písčitou půdou. Zde i ta nejlépe míněná snaha nepřinese mnoho ovoce - a ani jiných plodin...

Chcete využívat vaši terasu po celý rok?

Zbožňujete léto s příjemnými teplotami a večery strávenými na terase? Takovéto krásné večery si můžete ale užívat, i když už venku není, tak krásné počasí. Se zastřešením terasy si můžete letní pohodu prodloužit...

Bazénové vysavače

I přes nejlepší péči je v každém bazénu po čase špína, ať už na dně nebo na stěnách. Na trhu naštěstí už spoustu let existují bazénové vysavače mnoha typů. Zde platí, čím víc peněz vysavač stojí, tím více...

Čištění a údržba bazénů

Pokud chcete, aby vám váš nový zahradní bazén sloužil co nejlépe a hlavně mnohem déle, nezanedbávejte nutnou péči o kvalitu vody a celkový stav bazénu. Pokud se bazén používá často, je každodenní čištění a údržba téměř samozřejmostí. Nejen že prodloužíte životnost bazénu, ale hlavně si výrazně zpříjemníte koupání a nemusíte se bát, že voda nebude vyhovovat hygienickým požadavkům.

Abyste si mohli užívat křišťálově čisté vody, měli byste se seznámit s několika základními zařízeními, které vám k tomuto cíli dopomohou. Největším pomocníkem je mechanická filtrace, která se postará o proudění vody a zamezí zanášení nečistot. U filtrací si můžete vybrat z více druhů – pískové, jež se hodí pro velké bazény nebo kartušové, která je finančně dostupnější, je ale určena pouze pro menší objem vody.

Pro záruku dokonale čisté vody je vhodné používat i chemické čištění. Tak zabráníte znečištění mikroorganismy a máte zaručenou dostatečnou hygienickou kvalitu, nemusíte se tedy bát řas nebo nepříjemných plísní. Na chemické čištění se nejčastěji používají chlorové tablety, které se vkládají do vody a postupně se rozpouští.

Nezapomínejte však ani na mechanické znečištění. Abyste předešli zanešení hladiny bazénu, pořiďte si síťku pro sběr nečistot, dále je vhodné bazén vždy na noc přikrýt speciální plachtou. Pokud si pořídíte plachtu solární, zajistí vám i rychlejší ohřev vody. Nečistoty usazené na dně se likvidují pomocí speciálních vodních vysavačů, které za pomoci proudu vody usazeniny odstraní.

Nafukovací bazény

Vaše děti touží po letním koupání a vám se nechce investovat statisíce do zapuštěného bazénu? Nebo jen milujete posezení u vody a nejbližší rekreační středisko je daleko? Ideální variantou pro vás je zahradní nafukovací bazén, který nabízí hned několik výhod, které dozajista oceníte.

Mezi nafukovací bazény můžeme zařadit i populární dětská brouzdaliště, která pořídíme už přibližně od stokoruny, a poslouží zejména nejmenším. Nízká hladina vody a nafukovací stěny zaručí relativní pohodlí, děti však stejně nenecháváme bez dozoru. Dětské bazénky tohoto typu vydrží pár let. Nafukovací bazény větších rozměrů už jsou výrazně kvalitnější a vlastnostmi se blíží modelům s pevnou stěnou.

Nafukovací bazén představuje nejlevnější variantu zahradních bazénu, což patří mezi jeho nesporné klady. Navíc je více než vhodný pro děti, díky jeho nafukovacím stěnám se nemusíte bát úrazů a dalších nebezpečí. Nafukovací bazény lze snadno vyfouknout a následně skladovat, montáž je mnohem snadnější než u modelů s pevnou konstrukcí. Pořizovací cena se pohybuje kolem dvou tisíců korun.

Pokud si pořídíte nafukovací venkovní bazén, musíte však počítat s vyšším rizikem protržení třívrstvého plastu. I když je velice odolný proti povětrnostním jevům nebo UV záření, bohužel je velice náchylný k mechanickému poškození. Proto je nutné počítat s nižší životností bazénu. Tu můžeme prodloužit zodpovědným čištěním a skladováním, bohužel si pro objemný balík vyfouklého bazénu musíme rezervovat docela dost místa.

Koupání v přírodě?

Přemýšleli jste nad zajímavým prvkem vaší zahrady, který by zároveň sloužil i k letnímu osvěžení? Ideální variantou je koupací jezírko. Prodejci nabízí nejrůznější konstrukce, dle vašich požadavků. Rozhodně lépe zapadne do přírodního prostředí, než betonový nebo plastový bazén. O čištění se postarají domácí čističky vody, tudíž nebudete potřebovat žádné chemikálie, které by akorát pustošili rostliny okolo. Rostliny vstřebají z vody veškeré živiny, které potom nezbývají pro sinice, které by se jinak rychle rozmnožovaly. Kromě biologické čistírny přichází v úvahu kořenová čistírna. Všechny jsou nenáročné ekonomicky i a na energii.

Variantu koupacího jezírka vyhledává čím dál víc majitelů zahrad. Určitě skvěle zapadá do ekosystému vaší zahrady. Navíc se v průběhu roku vzhled jezírka mění a nabízí v každém období jinou faunu. Rostliny plní úlohu sekundární mechanické čističky. Mohou být umístěny přímo v samotném koupacím jezírku nebo si zvolíte vedlejší rybníček, ve kterém budou zasazeny pracovní rostliny, které se budou starat o čistotu vody. Je tak oddělena koupací část od té čistící. Jinak si můžete dovolit okolí jezírka přikrášlit přírodními materiály, kameny, pískem, dřevem. Nezapomeňte si vše dopředu pořádně promyslet, kde bude jezírko umístěné, jak bude velké, jestli bude mít dvě části, jestli na něj nebude příliš pražit slunce. Ušetří vám to peníze a pozdější starosti. Cena stojí přibližně 1000 Kč na m2.

Do koupacího jezírka si můžete nasadit ryby. Časem vás jistě nepřekvapí, že se sem tam objeví nějaká žabka, ptáci nebo ještěrky. Minimální objem vody pro chov ryb je cca deset kubických metrů vody. Dbejte na dokonalé okysličení vody, živočichům se bude lépe žít. Nezapomínejte na přikrmování, speciálním krmivem pro ryby nebo kouskem rohlíku nebo housky. V zimě se ryby nekrmí. A jak je to s koupáním? Po čase si zvyknou ryby i vy. Jen je pro ně lepší, když jde o hejno, protože se pak cítí bezpečněji.

Zastřešení bazénů

Zahradu vám zdobí zbrusu nový venkovní bazéna vy se už nemůžete dočkat slunce a letních měsíců, kdy si konečně budete moci dopřát relaxaci a tak příjemné osvěžení přímo před vaším domem. I když bývá léto často zárukou pěkného počasí, musíme počítat i s výjimkami. Obloha je zamračená, občas přijde letní deštík nebo bouřky a i když je teplo, bazény zůstávají nepoužité. Proč si ale neprodloužit sezónu koupání a stát se nezávislým na počasí?

Právě toto zjednodušení a zdokonalení nabízí bazénové příslušenství – zastřešení bazénu. Nejedná se jen o krycí plachtu, která by chránila hadinu bazénůpřed znečištěním a povětrnostními vlivy, nýbrž o plnohodnotné zastřešení řešené pevnou konstrukcí tak, že bazén můžete využívat i při nepřízni počasí.

Nejjednodušším a nejméně nákladným typem bazénového zastřešení je zastřešení nízké. Představuje ideální variantu pro ty, kteří nechtějí, aby zastřešení příliš vystupovalo nad horizont bazénu, ale přesto bylo možné bazén využívat. Díky nízkému profilu zastřešení lze do bazénu vstoupit a používat ho stejně jako bez zastřešení, kvůli nízkému stropu však nelze kolem bazénu volně procházet, sedět apod. Nízká varianta bazénového krytu zvyšuje bezpečnost bazénu, hygienu a zajišťuje udržení vyšší teploty vody. Na rozdíl od dalších typů zastřešení navíc nemění vzhled a charakter zahrady.

Další podobu zastřešení bazénů představuje vysoké, podchozí zastřešení. To nabízí možnost pohybovat se v okolí bazénu, pod zastřešením projde pohodlně i vyšší dospělá osoba. Navíc je možné do volného prostoru umístit i lehátka či zahradní nábytek, přístřešek tedy slouží částečně i jako jakási terasa, kterou oceníte zejména při špatném počasí, kdy se na zahradě nedá trávit volný čas. Kromě pevné varianty existuje také zastřešení přenosné, které umožňuje praktické přemístění zastřešen a jeho skladování.

Pro kruhové bazény lze pořídit zastřešení ve tvaru polokoule. Výsledný efekt nejen že je velmi pohodlný pro používání, ale navíc působí i moderně a doplňuje zahradu o zajímavý prvek.

Biologické čištění jezírka

K tomu, aby vaše jezírko vypadalo pořád průzračně a bylo zároveň dobrým prostředím pro další živočichy, potřebujete kvalitní filtr do jezírka, UV lampu a čerpadlo. Právě absence filtru nebo jeho špatný výkon způsobí zakalenou a neesteticky vypadající vodu. Kvalitní filtr si poradí i s nadměrným krmením rybek, tak i v náročnějších letních měsících. Oblast filtračních zařízení je široká a nabízí filtry do menších zahradních jezírek, tak i do větších zahradních nádrží. Filtrace je buď tlaková, samotížná nebo čerpadlem podporovaná. Ale je lepší se v této oblasti poradit s odborníky osobně nebo dotazem na internetu, kde zadáte parametry vašeho jezírka a zjistíte, jaký typ filtrace se vám bude hodit nejvíce.

Základními faktory, podle kterých vybíráte je samozřejmě velikost nádrže, typ jezírka (okrasné, koupací, jezírko pro chov KOI kaprů a další), hloubka, existence potůčku, osázení rostlinami atd. Filtrace není tvořena pouze filtrem, ale její součástí je také čerpadlo a UV lampa. Co se týče čerpadla, tak by mělo být ekonomicky nenáročné, tak aby dlouhodobě zajistilo trvalý provoz, musí být schopno bez poškození nasát i hrubé nečistoty a dopravit je až do filtru. UV lampa by měla odpovídat výkonu čerpadla. U této UV lampy by měla být možnost regulovat průtok v závislosti na čerpadle a také by mělo být snadné a jednoduché čištění trubic. Jak již bylo zmíněno, tak se typ filtru volí podle velikosti nádrže, počtu ryb nebo podle výkonu čerpadla a UV lampy. Vždy by měl umožnit snadné čištění a vypouštění kalů a nečistot, musí být konstrukčně jednoduchý.

Voda, která prošla vaší domácí čističkou vod, se může dále dočistit ve vašem zahradním jezírku, protože i zde působí bakterie, které vodu čistí. Podmínkou je dobré okysličení vody. Správná čistírna by neměla zapáchat a měla by být energeticky co nejméně náročná. Vodu z jezírka můžete dále používat například na zalévání rostlin a stromů. Pokud jste si vysázeli rostliny do jezírka nebo v jeho březích, tak proces čištění jen podpoříte, protože vytvořené živiny rostliny okamžitě zpracovávají a sinice a nežádoucí řasy nemají šanci přežít.

Zahradní bazén

Bazén umístěný uvnitř domu u nás představuje stále ještě luxus, který si může dovolit jen málokdo. Oproti tomu zahradní bazény si vydobyly pevné místo na našich zahradách a je jich stále víc. Kdo by se nenechal zlákat výhodami a komfortem, který venkovní bazény v létě nabízí.

Kromě poměrně lákavé ceny se zahradní bazény chlubí ještě velkým množstvím rozdílných modelů, takže si každý může vybrat typ a konstrukci, který mu nejlépe vyhovuje. Pro rodiny s malými dětmi se nabízí nafukovací bazén, dále je tu bazén s pevnými plechovými nebo plastovými stěnami. Na zahradě se krásně vyjímají i zapuštěné bazény, které lze navíc zastřešit, takže lépe odolají nepřízni počasí.

Nevýhodou venkovních bazénů je omezená možnost jejich používání, což pro mnohé z nás nepředstavuje zas až takový problém. Je zkrátka nutné bazén na zimu uložit, aby nedošlo k jeho poškození. Vodních radovánek si tak můžete užívat pouze v létě. Jistou možnost představuje právě zastřešení venkovních zapuštěných bazénů, problém však neřeší úplně a ušetří vám pouze práci s demontáží.

S odolností materiálu stěn bazénu proti poškození roste i jeho cena a životnost dobře si tedy rozmyslete, co od bazénu očekáváte. Montované venkovní bazény s pláštěm z plechu není třeba na zimu rozebírat, pouze vypouštět, šetří tedy váš čas, ovšem zabírají plochu zahrady i v zimě. Pokud jste se rozhodli pro plastový zapuštěný bazén, musíte počítat se složitou montáží a terénními úpravami zahrady.

 

Bakterie a enzymy v boji s jezírkovým kalem

Snad každý kutil a zahradník se jednou za čas potýká s problémem v podobě zakaleného jezírka. Příčin může být mnoho, od velkého počtu ryb až po selhávající filtraci. S rostoucím obsahem sedimentů, které se následně ukládají na dně vašeho jezírka, roste i množství živin a potencionální potravy pro řasy. Jak se tedy těchto řas zbavit? Mnoho uživatelů jezírek sáhne po levnější variantě, a tou je jezírkový vysavač, nebo přichází v úvahu ještě cílenější použití zmíněných bakterií a enzymů.

Některé nejmenované přípravky „s obsahem bakterií a enzymů“ tvrdí, že odstraní až 95% kalu na dně jezírka. Nebo další tvrzení, že jejich bakterie zvládnou čistění o 80% rychleji, než běžné konkurenční bakterie do jezírka. Takové nebo velmi podobné informace obsahují návody a letáky produktů s bakteriemi a enzymy k čistění zakalené vody. Následně byla provedena menší studie, které byly podrobeny tři přípravky na bakterie a enzymy. Celkem testování trvalo 147 dní. První den se do nádob podal 1,5 násobek běžné dávky, 50. den byla dávka zvýšena na 7,5 násobek a 89. den už byla dávka stonásobná, oproti běžné doporučené dávce. A jaký byl výsledek?? Všechny vzorky měly podobné složení všech látek jako náš referenční vzorek, kam se nepřidávala žádná látka. Dále se ukázalo stejné množství organických látek, stejná spotřeba kyslíku, stejná koncentrace fosforečnanů. Nakonec jsme změřili také výšku sedimentů, která by měla být podle výrobců zredukována až o 95%. S výškou sedimentu se za celou dobu nic nestalo.

Pátrali jsme tedy po příčině. Zdali vůbec výrobky bakterie a enzymy obsahují. Provedl se vzhledem k náročnosti pouze jednoduchý kultivační test na přítomnost bakterií. Prokázala se přítomnost kvasinek a plísní. Závěrem snad říct, někdy je lepší nepodlehnout kouzlu skvělé reklamy, ani tomu co se píše na etiketě. Naopak zapojení selského rozumu, je někdy to nejlepší řešení. Vsaďte na dobru filtrační techniku, menší počet ryb a osázejte jezírko, tak docílíte přirozeného čištění vody, bez sinic a řas.

Jak vybrat venkovní bazén?

Rozhodnutí o pořízení bazénu už padlo, teď jste ale zavaleni propagačními letáčky, špatně se orientujete v jednotlivých variantách venkovních bazénů a zkrátka nevíte, co si počít. Jak vybrat ten správný typ bazénu, který vám bude vyhovovat ve všech ohledech?

V první řadě je třeba si ujasnit, co všechno od bazénu očekáváte. Jak často se budete koupat? Máte menší, nebo spíš odrostlé děti? Nevadí vám, když bude bazén rozložený i přes zimu? Myslete do budoucna, děti brzy vyrostou, nebo budete chtít kompletně předělat architekturu vaší zahrady, ale ouha – překáží vám zapuštěný bazén, který jste před pár lety dlouze budovali.

Dalším hlediskem je finanční dostupnost jednotlivých typů, která často bývá závislá i na kvalitě a životnosti. Nejlevnějším typem je bazén nafukovací, často bez podpěr, který se ideálně hodí pro děti. Díky měkkým stěnám je bezpečný, sice nevydrží dvacet let, ale pokud je určen primárně pro děti, není to na závadu.

Pro rekreační koupání se hodí bazény s pevnou konstrukcí. Pokud nechcete zapuštěný bazén, ale občas se potřebujete v létě zchladit, sáhněte právě po nich. Hodí se i pro větší děti, ovšem příliš si v něm nezaplavete.

Pokud od bazénu neočekáváte jen příjemné osvěžení, ale chcete si i zaplavat, zřejmě zvolíte zapuštěný bazén větších rozměrů. Ten představuje nejdražší variantu, na jeho stavbu dokonce potřebujete stavební povolení. Musíte také počítat s tím, že vykopání základů a náročná stavba zabere více času. Těšit se z něj však budete moci desítky let.